Witam Państwa na stronie naszej hodowli Duchy Gór.

Psy towarzyszą mi całe życie, to kiedyś moja, a teraz nasza rodzinna pasja. Dlaczego Owczarek Środkowoazjatycki? Na to pytanie mógłbym odpowiadać godzinami. Postaram się jednak krótko napisać o tym, co jest najważniejsze dla nas. Zdrowie, walory użytkowe oraz wygląd (eksterier) są priorytetami w naszej hodowli. Naszym psom niestraszne są warunki klimatyczne deszcz, śnieg, upał. Dobry, mocny, a przede wszystkim zdrowy Azjata zniesie wszystko. Nawet jeśli mu coś doskwiera, jest zawsze gotów pracować dla swego właściciela.

Nasze psy mieszkają wspólnie z nami. Nie jest to hodowla, w której psy mieszkają w kojcach. Wszystkie psy mają swoje odrębne wybiegi. Uwielbiamy spacerować z psami i zabierać je w różne miejsca, razem pływamy, chodzimy w góry (co mogą Państwo zobaczyć w zakładce galeria). Nasza córka bawi się z nimi odkąd zaczęła chodzić. Dzisiaj ma 7 lat i może z każdym z naszych psów zrobić wszystko. One gotowe są jej bronic w każdej sytuacji. Miło obserwować jak duży, majestatyczny pies o olbrzymiej sile wykazuje się delikatnością w stosunku do dziecka.

Azjata jest psem mocnym, odważnym, a przede wszystkim samodzielnym. Muszę jednak zaznaczyć, że nie powinien się znaleźć w nieodpowiednich rękach. Jeżeli ktoś oczekuje psa przyjaciela, obrońcy posesji, troskliwego opiekuna dziecka, towarzysza wspólnych spacerów, czy też pragnie poczuć dreszczyk wystawowych emocji to mogę te rasę rekomendować z pełnym przekonaniem.

Ich pierwotny charakter pobudza wyobraźnię. Spacer z Azjatą wyostrza zmysły, dzięki nim potrafimy kontestować przyrodę w zupełnie inny, szlachetny i naturalny sposób.

Azjatę mogą posiadać ludzie, którzy mają dzieci i inne zwierzęta. To pies, który nie aportuje, działa instynktownie, ale z głową. To najmądrzejsza rasa, jaką znam. Trzeba jednak znać wzorzec rasy i wiedzieć jak należy postępować. Oczywiście psy też potrzebują naszej miłości i nie robimy z nich terminatorów.

Każdy z psów z naszej hodowli to zdrowy osobnik. Wszystkie psy mają zrobione Rtg i są wolne od dysplazji. Każde ze zdjęć opisał doktor nauk weterynaryjnych, specjalista w zakresie radiologii -  Jan Siembieda.

Psy które posiadamy w hodowli są starannie dobrane. Nasi przyjaciele to zwycięzcy wielu wystaw (ich osiągnięcia można podziwiać w zakładce wystawy). Nasze Azjaty mają wspaniały ruch, co jest bardzo ważne. Jak kiedyś powiedział jeden z sędziów: "wielka głowa sama nie będzie chodzić". Wspaniałe azjatyckie głowy bez stopu, bardzo mocna gruba kość, suche oko to elementy, na które zwracamy uwagę pod względem eksterieru.

Jeżeli Państwo wejdą na zakładkę filmy zobaczą państwo walory użytkowe naszych psów. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że do tej pory żadne szczenię z naszej hodowli nie miało dysplazji. Psy, które się u nas urodziły, to championy i championki Polski. Wiele z naszych szczeniąt nabyli zagraniczni hodowcy.

Nasze szczeniaki mieszkają zarówno w Polsce jaki Holandii, Francji, Niemczech, Słowacji, Republice Czeskiej, a nawet w Egipcie. Jesteśmy dumni z naszych odchowów: mocny, wspaniały grubokościsty szczeniak o przepięknej azjatyckiej głowie, doskonałym ruchu, to jest to, co znajdziecie Państwo w naszych psach.

Należy również pamiętać, że jakiego Azjatę się wychowa, takiego się będzie mieć.

Nasi przyjaciele to nie tylko pasja i hobby, to nasze życie i nie wyobrażamy sobie życia z inna rasą.