Nasze spostrzeżenia z wystaw

Piotr Mikuć – młody, skrupulatny sędzia z dużym potencjałem. Lubi psy mocne, dobrze kątowane, o dobrej górnej linii. Zwraca uwagę na typ oraz wiek psa. Nie lubi gierek wystawiających, nie można przed nim ukryć wad psa.

Iwona Matuszewska – sędzia lubiący psy średniej wielkości, niekoniecznie specjalizuje się w rasie. Cechuje ją zbyt duży pośpiech w ocenie.

Magdalena Kozłowska – sędzia skrupulatny, lubiący mocne psy. Z jej oceny jesteśmy zadowoleni. Polecamy!

Jerzy Prywiński – bardzo dobry sędzia, lubiący mocne, rosłe psy. Uwagę zwraca szczególnie na: ruch, kontowanie, głowę. Psy słabe w ruchu raczej nie mają u niego szans.

Jarosław Matyas – sędzia zwracający uwagę na: kościec, kątowanie, ruch. Mimo, że jest obcokrajowcem, świetnie mówi po polsku. Przyjemny pan. Polecamy!

Piotr Król – sędzia zwracający uwagę na: wygląd psa (u tego pana pies musi być dobrze przygotowany, czysty, rozczesany), ruch, wyraz, handling. Gdy on sędziuje wygrywanie to prawdziwa sztuka. Świetny sędzia!

Małgorzata Hałas – świetny, znający rasę sędzia. Zwraca uwagę na: wyraz (suka ma być „sucza”, samiec „samczy”), ruch, ogólną prezentację zwierzęcia. Miło nam było zaprezentować jej naszego psa i poddać go ocenie.

Anna Kochan – sędzia wyjątkowo interesujący się Azjatami. Myślę, że nie przepada za psami ze zbyt dużym stopem (przejście z trzewio- do mózgoczaszki ma być minimalne), dużą uwagę zwraca na ruch, ogólną sprawność psa. Wydaje mi się, że mocna kość nie ma dla niej większego znaczenia. Pies musi się jej po prostu spodobać. Warto do niej jechać ze swoim psem i wysłuchać merytorycznych uwag.

Viva Maria Solecky-Szpunar – sędzia lubiący wyjątkowo mocne, pewne siebie psy. Uwagę zwraca przede wszystkim na: ruch, głowę i przed wszystkim kość ma u tej pani znaczenie. Bardzo przyjemna, rzeczowa pani. Polecamy!

Yana A Gawrilova – sędzia z Rosji,  lubi mocne psy. Zwraca uwagę na: wiek psa, stadium rozwoju, luźną wargę (której nie lubi!). Nie przywiązuje natomiast wielkiej wagi do ruchu psa (można prezentować psa w biegu). Niewątpliwie o rasie wie dużo, więc warto się z nią spotykać.

Andrzej Zamoyski – świetny, znający się na rasie sędzia. Ogromną wagę przywiązuję do ruchu psa oraz handlingu. Nie lubi psów ze „złamanym” grzbietem (górna linia psa ma być prosta). Sędzia przemiły, nie krzywdzący wystawców. Mówi co mu ewentualnie w psie nie pasuje, co jest do poprawy. Bardzo polecamy!

Paunovic Dusan – sędzia lubiący mocne psy. Ze względu na duże zamieszanie na ringu ciężko było mi ustalić na co zwraca szczególną uwagę. Elegancki, przyjemny w obyciu pan.

Waldemar Morawiec – sędzia lubiący duże psy. Zwraca uwagę na: proporcje i ruch. Warto uczestniczyć w wystawie, gdy on sędziuje!

Andrzej Kot – sędzia zwracający uwagę przede wszystkim na zęby (za poprawny uznaje tylko zgryz nożycowy, żadne cęgi nie wchodzą w grę), kościec, ruch. Lubi rosłe psy o dobrych proporcjach . Pies ma być „samczy”, suka „sucza”. Miły, rzeczowy sędzia.

Miroslaw Redlicki – sędzia preferujący mocne psy, zorientowany w rasie, zwracający uwagę na ruch i wyraz. Nie toleruje „X” w tylnych kończynach psa (pies z „X” nie ma u tego sędziego szans).

Andrzej Kazimierski – sędzia zwracający uwagę na ruch oraz wyraz rasy i piętno płci. Bardzo przyjemny sędzia.

Elżbieta Chwalibóg – znawca rasy, specjalistka interesująca się liniami psów. Zwraca uwagę na: dobre proporcje, ruch. Nie zwraca uwagę na agresję. Nie była oburzona, kiedy nasz Bajkał wystartował z zębami w jej kierunku. Nie zdjęła nas z ringu. Polecamy, bo ocena psa w tym przypadku jest wiele warta!

Nikolaj Klimowicz Palij – sędzia specjalizujący się w rasie, zwracający uwagę na wszystko: ruch, głowę, kątowanie, rozwój w zależności od wieku. To prawdziwy profesjonalista. Psy ocenia długo, prosi o prezentację w kłusie, nigdy w galopie. Jego sposób oceniania Azjaty różni się nieco od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Prezentacja psa oraz poddanie go ocenie tego sędziego to czysta przyjemność.